Milyen orvost válasszak?

Milyen orvost válasszak?

Érdemes olyan bőrgyógyászt választania, aki a pszoriázis kezelésére specializálódott. Erre rá kell kérdeznie, mivel ez nem magától értetődő. Ha nincs megelégedve az ellátás szintjével, konzultálhat másik bőrgyógyásszal annak érdekében, hogy tájékoztatást kapjon a kezelési lehetőségekről.

Ha Önnek pszoriázisa van, és úgy érzi, hogy a kezelés nem működik, feltétlenül konzultálnia kell bőrgyógyászával, aki eldönti, hogy módosítani kell-e a jelenlegi kezelést. Ha igen, akkor előírja Önnek a legjobb rendelkezésre álló kezelési formát. Minden betegnek joga van arra, hogy tájékozódjon az összes rendelkezésre álló gyógyszerről, hogy megkérdezze az orvostól, mennyi időre van szükség annak megállapítására, hogy a kezelés hatásos-e, és hogy mikor kell kezelést váltani. A kezelés módosítására akkor van szükség, ha a pszoriázis egyre súlyosabbá válik. A pszoriázis kezelésében alkalmazott aktuális módszerekről a következő részben olvashat többet: Pszoriázis – Hogyan kezelhető?
A pszoriázis egy olyan bőrbetegség, amelynek diagnosztizálása időnként nehézséget jelent a kezelőorvos számára. A bőrelváltozások gyakorlatilag a test bármely részén megjelenhetnek. A pszoriázis leggyakrabban a hajas fejbőrön, fülön, könyökön, térden, deréktájékon és keresztcsonttájékon valamint a körmökön jelentkezik. Az általános hiedelem ellenére a pszoriázis nem fertőző.

Psoriasis-about_disease_fejbor.png

Hajas fejbőr
A hajas fejbőr nagyon érzékeny és óvatos ápolást igényel. Előfordul, hogy a hajas fejbőrön jelentkező pszoriázist tévesen korpának vagy szeborreás dermatitisznek tartják. A különbség az, hogy a fejkorpa esetében a hámló bőrpikkelyek nagyobbak, míg a pszoriázis esetében a bőrlemezek vastagabbak és a bőrhámlást erőteljes viszketés kíséri. A diagnózis a klinikai megjelenésen alapul. Mielőtt elkezdenék a hajas fejbőrre lokalizált pszoriázis megfelelő kezelését, a hámló lemezek számát csökkenteni kell, hogy a gyógyszer jobban felszívódhasson. A hajas fejbőr pszoriázisa nem jár hajhullással. Pszoriázisban az elváltozás a bőr felhám rétegére korlátozódik és nem érinti a hajhagymákat. A betegeknek kerülniük kell a haj gyakori kefélését és fésülését, mert ez ronthatja a tüneteket.

Psoriasis-about_disease_fulek.png

Fül
A fülpszoriázis a fül belső és külső részén jelentkezik. Sajátságos és rendkívül kellemetlen állapot. A fülek belsejében a bőr nagyon érzékeny és nedves. Mivel azonban nem éri napsugárzás, ezért ideális táptalaj a baktériumok és gombák felszaporodásához. A fület és a környező területet rendszeresen tisztítani kell és óvatosan szárazra törölni. A fülpszoriázis kellemetlen lehet a betegség társadalmi megítélése miatt is, mivel a fülpszoriázis bőrtüneteit (a pikkelyes hámlást) összetéveszthetik a személyes higiéné hiányával. A fülpszoriázis bőrgyógyász által felírt krémekkel és kenőcsökkel kezelhető.

Psoriasis-about_disease_kurmok.png

Körmök
A pszoriázis egyik gyakori megnyilvánulása a körömpszoriázis. A kéz- és lábujjkörmöket érintő pszoriázis a köröm lepattogzását, megvastagodását váltja ki és a szabálytalan körömfelület kialakulását eredményezi. A körmök nagyon gyengék, törékenyek és morzsalékonyak. Az érintett körmök darabkái rétegesen leválhatnak a napi tevékenységek során. A pszoriázisos tünetek egy, két vagy az összes kéz- és/vagy lábujjon jelentkezhetnek. A körömpszoriázis diagnózisához és kezeléséhez bőrgyógyász szakorvos véleményére van szükség. Ritkán előforduló jelenség, hogy a körömelváltozás a pszoriázis egyetlen megnyilvánulása.

EM-106589 Lezárási dátum: 2022.11.11.

Kapcsolódó Tartalom