Bár a pszoriázis kialakulása mögött meghúzódó mechanizmust nem teljesen ismerjük még, azt tudjuk, hogy ez a betegség genetikailag meghatározott, és immunrendszeri zavarokhoz társítható.
A normál felhám természetes hámlási folyamaton megy át. A folyamat során a felhámsejtek a bazális rétegből a bőr felső rétegébe kerülnek. Az úgynevezett turnover (körfolyamat) körülbelül 28 napot vesz igénybe. Pszoriázisban a szervezet 3-4 naponta pótolja a felhámsejteket a felgyorsult bőrsejtszaporodás miatt. A pszoriázis egy immunmediált betegség, ami azt jeleneti, hogy a szervezet belső védekező rendszere (az immunrendszer) megtámadja önmagát, gyulladásos választ váltva ki, amely a bőrtünetek és belső szerveket érintő károsodások kialakulásának kockázatával jár, hatással van ezáltal a betegek általános egészségi állapotára.
A pikkelysömör egy élethosszig tartó, krónikus megbetegedés. A betegség ciklikusan változik, időnként javul, majd újra fellángol. A pszoriázis kezelésében a fő cél a különböző súlyosságú pikkelysömörös tünetek enyhítése. A pszoriázis kezelését lehetőleg szakképzett egészségügyi szakember felügyelje.
A pikkelysömör kezelésében nagyon fontos a korai diagnózis, és az időben elkezdett terápia. A pszoriázis, változó súlyosságú, gyógyíthatatlan betegség. Ha nem megfelelően kezelik, az egész szervezetet érintheti. Ha nem kezelik rendszeresen, a pszoriázis súlyos egészségi szövődményeket okozhat. Számos egészségi probléma társul a pszoriázishoz, ideértve a belső szerveket és ízületeket (artritisz pszoriatika) érintő zavarokat, amelyek jelentős testi károsodással járhatnak. Ezenkívül a pszoriázis fokozhatja a cukorbetegség, szívbetegségek és a depresszió kialakulásának kockázatát. A pszoriázis nem veszélyezteti a beteg életét, de erőteljesen befolyásolja az egészséggel kapcsolatos életminőséget.
EM-106589 Lezárási dátum: 2022.11.11.